تشریح سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران/ ورود چینی‌ها بدون حضور در مناقصات به هر پروژه‌ای

رئیس مرکز سرمایه‌گذاری استان تهران در خصوص قرارداد 400 میلیاردی چین با ایران گفت:‌ اتاق تهران در این خصوص شبهاتی داشت که اکنون که بخشی از مستندات مرتبط با آن دریافت شده است نشان می‌دهد این خط برقرار شده است.

در ششمین جلسه از دوره نهم هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران فریال مستوفی رئیس مرکز سرمایه‌گذاری استان تهران با اشاره به انتشار اخباری در رسانه‌های خارجی مبنی بر سرمایه‌گذاری کلان چین در ایران گفت: بر اساس مستندات دو کشور یک خط 400 میلیارد دلاری را برای معاملات تجاری برقرار کردند و بر اساس توافق صورت گرفته شرکت‌های چینی بدون حضور در مناقصات می‌توانند به هر پروژه‌ای ورود کنند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: از سوی دیگر فرانسه 15 میلیارد دلار با تضمین خرید نفت در قالب یک خط اعتباری به ایران پرداخت خواهد کرد اما بحث اصلی این است که اگر آمریکا مجوز این کار را صادر نکند این خط متوقف خواهد شد در حالی که شخصا فکر می‌کنم حتی در صورت عدم موافقت این کشور فرانسه می‌تواند این خط را میان بانک مرکزی دو کشور برقرار کند.
وی تصریح کرد: البته وزیر نفت بر این عقیده است که اگر ایران این 15 میلیارد دلار را دریافت کند مقروض می‌شود.
وی در خصوص قرارداد 400 میلیاردی چین با ایران گفت:‌ اتاق تهران در این خصوص شبهاتی داشت که اکنون که بخشی از مستندات مرتبط با آن دریافت شده است نشان می‌دهد این خط برقرار شده است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران