شکستن رکورد 15 ساله تولید ایران‌خودرو در آذر ماه

مدیرعامل ایران خودرو از شکستن رکورد تولید خودرو در آذر ماه خبر داد و گفت: رکورد تولید در ماه آذر به 40 هزار و چهارصد دستگاه خودرو رسید که این میزان تولید در 15 ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

 به نقل از گروه صنعتی ایران خودرو، فرشاد مقیمی  با بیان اینکه در مقایسه با ماه‌های گذشته سرعت تولید در ایران خودرو دوبرابر شده است افزود: رکورد تولید در ماه آذر نیز به 40 هزار و چهارصد دستگاه خودرو رسید که این میزان تولید در 15 ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.
وی اضافه کرد: در تجاری سازی خودرو نیز توانستیم در ماه آبان و آذر بیش 100 هزار خودرو تجاری سازی که بیش تر این خودروها نیز به مردم تحویل شده است.
 مقیمی با عذرخواهی بابت تاخیر های به وجود آمده در روند تحویل دهی خودرو در ماه های گذشته گفت: با رفع همه تعهدات قبلی در آینده به گونه‌ای پیش‌بینی کردیم که بتوانیم خودرو ها را در زمان وعده داده شده به مردم تحویل دهیم البته در این باره اتفاقات خوبی برای تسهیل در روند تحویل خودرو به مردم رقم خورده است.
مدیرعامل ایران خودرو افزود: از روز گذشته طرحی را آغاز کردیم که بر اساس آن برای کسانی که پیامک تحویل خودرو ارسال شده می توانند با مراجعه به حوزه‌های تولید خودرو در تهران و سایر استانها از 7 صبح تا 9 شب حتی در روزهای پنجشنبه و جمعه خودروهای خود را زودتر از درب کارخانه تحویل بگیرند در غیر این صورت ما به عنوان خودروساز خودروها را حمل و در محل تعهد شده به مردم تحویل خواهیم داد.
مدیرعامل ایران خودرودرگفت و گو با واحد مرکزی خبر افزود :‌ به غیر از خودروهایی که قبلا به صورت سی کی دی وارد می‌شده و با قطع همکاری با خارجی هاکه علاقه ای به تولید این خودروها نداریم ،  برنامه ریزی کردیم تا خودروهای داخلی را با کیفیت و تیراژ خوب و مناسب تولید کنیم طوری که هم اکنون خودروهای سمند، دنا و انواع خودروهای پژو در حال تولید است.
وی گفت: البته خودروی پژو 405 نیز که تا خرداد سال آینده امکان تولید آن را داریم همچنان تولید می شود ضمن اینکه هیچ برنامه ای برای پیش فروش آن نداریم زیرا از خرداد سال آینده تولید این خودرو از دستور کار خارج می شود.
 مقیمی افزود: برای خودرو دنا که توانست اعتماد مردم را با نام و نشان ایرانی جلب کند برنامه های خوبی برای افزایش تیراژ در سال آینده داریم.
وی، ایجاد انگیزه در حوزه های مرتبط با صنعت خودرو به ویژه قطعه سازان و مجموعه های خودرو سازی را از جمله عوامل افزایش تولید خودرو و عمل به تعهدات این خودرو ساز بیان کرد.
 مقیمی همچنین گفت: 23 قطعه از قطعات مورد نیاز خطوط تولید ایران خودرو که قبلا از خارج می شد هم اکنون داخلی سازی شده و همچنین  12قطعه دیگر  نیز آزمایش یک روز خط را طی می کند که درصورت موفقیت در آزمایش ها این قطعات نیز تولید انبوه خواهد شد و در اختیار خطوط تولید قرار می گیرد.
 مقیمی، سیاست های تعادلی در تامین مالی قطعه سازان، عدالت در سهم تولید قطعه سازان از دیگر عوامل ایجاد انگیزه برای تولید داخل قطعه سازان به منظور رفع نیازهای داخلی خبر داد.
 مقیمی درباره برنامه برای کاهش قیمت تمام شده خودرو گفت: سعی بر این است بخشی از طریق داخلی سازی و بخش دیگری از طریق افزایش تیراژ تولید بتوانیم به کاهش قیمت تمام شده خودرو اقدام کنیم زیرا وقتی تیراژ تولید از 400 هزار دستگاه در سال به 600 هزار دستگاه افزایش پیدا می‌کند بنابراین سهم قابل توجهی در کاهش قیمت تمام شده دارد البته باید توجه کرد که ما هم هزینه‌های مالی قابل توجهی داریم که درصدد هستیم  با فروش دارایی های غیر مولد بتوانیم سرمایه مورد نیاز برای خطوط تولید را فراهم کنیم.
 مقیمی هم چنین گفت: باید در موضوعات مرتبط درخطوط تولید و غیر تولیدی هم اقداماتی را صورت دهیم که در این باره برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم به هدف کاهش قیمت تمام شده دست یابیم اما باید توجه کرد که همه این موارد را یکجا و در کوتاه مدت قابل حل نیست همین که ما هدفگذاری کردیم و در این باره برای هدف های کوتاه تر هم برنامه هایی را تدارک دیده ایم دستیابی به هدف مورد نظربا کمک همه همکاران، کارگران عزیز، سیاستگذاران دوراز دسترس نیست که بخشی از این اهداف دراین زمان محقق شده درآینده  هم به امید خدا تحقق خواهد یافت.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

نظرات کاربران