دست یافتن ایران به دانش فنی و فناوری تکمیل زنجیره متان به پلی‌پروپیلن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آیین افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید گفت: نخستین طرح تبدیل خوراک گاز متان به متانول و پس از آن پروپیلن و پلی پروپیلن در اسلام آباد غرب با سرمایه گذاری حدود 550 میلیون دلار ساخته می شود و باید گفت که اکنون ایران به دانش فنی و فناوری تبدیل گاز متان به متانول دست یافته است.

بهزاد محمدی روز سه‌شنبه، ۲۴ دی ماه در آیین افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید که با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و مدیران ارشد صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری رسید، گفت: امروز نخستین گام برای تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی ایران برداشته شد.

محمدی ادامه داد: در جهش دوم صنعت پتروشیمی که بهره‌برداری از طرح‌های آن تا آخر سال ۱۴۰۰ ادامه دارد در مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور از ۶۶ میلیون تن کنونی به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور از ۱۷ میلیارد دلار کنونی به ۲۵ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این که در جهش سوم صنعت پتروشیمی و ساخت 28 طرح توسعه ای تا پایان سال ۱۴۰۴ تحولی برگ در صنعت پتروشیمی ایران محقق می شود گفت: با تکمیل این گام ظرفیت تولید این صنعت به 133 میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی به کیفی سازی و متنوع سازی سبد محصولات به عنوان 2 رویکرد در سومین جهش صنعت یاد کرد و گفت: در این راستا نخستین طرح تبدیل خوراک گاز متان به متانول و پس از آن پروپیلن و پلی پروپیلن در اسلام آباد غرب با سرمایه گذاری حدود 550 میلیون دلار ساخته می شود و باید گفت که اکنون ایران به دانش فنی و فناوری تبدیل گاز متان به متانول دست یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، یکی دیگر از برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تحقق جهش سوم را طراحی و اجرای طرح های خوراک ترکیبی به منظور تنوع بخشی به سبد محصولات پتروشیمی معرفی کرد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران