بر این اساس طی هفته گذشته سه متغیر عرضه (با ۱۰درصد) و حجم معاملات (با ۱۱درصد) و تقاضا (با ۱۷درصد) سه متغیر کاهشی در بازار پلیمرها در هفته گذشته بودند. این موارد در حالی است که هنوز بازارها وارد یک فاز رکود جدید نشده‌اند و آمارهای معاملاتی هنوز از تعادل نسبی حکایت دارد.

 افت جذابیت خرید از بورس‌کالا در کنار کاهش سهمیه‌ها در اواخر دی‌ماه نیز دو نکته مهمی بود که رقابت برای خرید را محدود کرده و البته کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی نیز به این روند کلی دامن زد.

ضعف تقاضا را نیز می‌توان در هفته‌ای که گذشت، مشاهده کرد و خروجی آن تاکنون کاهش جذابیت خرید یا عدم ثبت خرید به دلیل سهمیه‌های پایین مطرح شده است. این روند عمومی البته امکان تغییر دارد. برای هفته پیش‌رو دو سیگنال را شاهد هستیم؛ یکی انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه جدید با فرض رشد احتمالی قیمت‌ ارز نیمایی و دیگری شارژ مجدد سهمیه‌های خرید در بهمن‌ماه که بیش از همه بر معاملات روز سه‌شنبه اثرگذار خواهد بود. این دو نکته می‌تواند جریان عمومی بازار را تغییر دهد آن‌هم در وضعیتی که هم‌‌اکنون شاهد ثبات نسبی قیمت دلار هستیم و در صورت تحرک این داده قیمتی، می‌توان احتمال رشد حجم تقاضا را در بورس و بازار مورد بررسی قرار داد.

کاهش حجم معاملات در بازار پلیمرهای بورس‌کالا

در هفته گذشته شاهد افت بیش از ۱۰ درصدی حجم عرضه پلیمرها در بورس‌کالا بودیم که موجب شد این رقم به نزدیکی ۸۶ هزار تن و کمترین میزان خود در چهار هفته اخیر دست یابد. در برابر این افت عرضه‌ها شاهد کاهش نزدیک به ۱۸ درصدی حجم تقاضا در بورس‌کالا بودیم که رقم برجسته‌ای به‌شمار می‌رود. در هفته گذشته حجم تقاضا به بیش از ۹۱ هزار تن رسید که کمترین رقم در ۹هفته اخیر بود. البته هنوز حجم عرضه و حجم تقاضای پلیمرها در بورس‌کالا در ارقام جذابی قرار دارد و از این مسیرها نگرانی برجسته‌ای را شاهد نیستیم. همچنین حجم دادوستد پلیمرها در هفته گذشته افت ۱۱درصدی را تجربه کرد و حجم معاملات به نزدیکی ۶۴ هزار و ۵۰۰ تن رسید که کمترین رقم در ۹ هفته اخیر بود. با توجه به این کاهش عرضه و تقاضا و افت معاملات، اما شاهد هستیم که هیچ‌کدام از داده‌های فوق سیگنالی از رکود را نشان نمی‌دهد اگرچه یک عقبگرد مهم را شاهد هستیم.

در این بین در شرایطی که مثلا در بازار آزاد قیمت‌ها کاهشی است خریداران نیز دست از خرید می‌کشند و سعی‌ می‌کنند تا خرید خود را در کمترین رقم ممکن انجام دهند. از سوی دیگر در هفته گذشته نسبت تقاضا به عرضه‌ها ۰۶۱/ ۱واحد بود که نشان می‌دهد تقاضای کل بازهم کمتر از مجموع عرضه‌های ثبت‌شده است. همچنین در هفته گذشته ۷۵درصد از عرضه‌های موجود مورد دادوستد قرار گرفت آن‌هم در شرایطی که درصد معامله عرضه‌ها در نیمه نخست سال‌جاری کمتر از ۶۸ درصد بود.   موارد فوق نشان می‌دهد که بازار هنوز در سطوح متعادلی قرار دارد و به‌رغم کاهش حجم معاملات، اما بازار وارد رکود نشده است و در صورت بهبود روانی یا تغییر در سهمیه‌های خرید یا تکانه‌های غیراقتصادی، هنوز بازار مستعد بهبود و تغییر است. در هفته گذشته همچنین یک رخداد مهم به ثبت رسید که اما و اگرهای خاص خود را به همراه داشت. در هفته‌های اخیر شاهد کاهش مستمر حجم معاملات ترکیبات شیمیایی در بورس‌کالا هستیم که یک داده مهم و اثرگذار به‌شمار می‌رود. این هفته نیز حجم دادوستد ترکیبات شیمیایی در بورس‌کالا با افت ۶ درصدی همراه شد و به ۲۷هزار و ۴۰۰ تن رسید که کمترین رقم در ۱۰هفته اخیر است.

همچنین در هفته گذشته نزدیک به ۵۹ درصد از عرضه‌ها مورد دادوستد قرار گرفت که بازهم کمترین رقم در ۱۰ هفته اخیر به‌شمار می‌رود. این سیگنال نشان می‌دهد که بخش مهمی از بازارها با محوریت تولید در صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی اگرچه هنوز در فاز رونق قرار دارد ولی بازار به بهبود حجم معاملات در این حوزه کالایی نیاز دارد تا مسیر رونق در این بازار متوازن شود. در هفته جاری انتظار اعلام قیمت‌های پایه یا شارژ سهمیه‌های خرید بهین‌یابی می‌تواند تکانه‌های قیمتی جدیدی را در بازار ایجاد کند آن‌هم در شرایطی که بازار می‌تواند با داده‌های غیراقتصادی نیز نوسان نرخ داشته باشد. در آینده بازهم به این موارد خواهیم پرداخت.

 

وضعیت کلی معاملات محصولات پتروشیمی در هفته گذشته:

مقایسه معاملات منتهی به 25 دی ماه و هفته ی گذشته ی آن

حجم کل عرضه : ۶۴۴۹۸ تن
حجم کل تقاضا : ۸۹۳۰۶ تن
حجم معاملات : ۶۴۴۹۸ تن
درصد معاملات انجام شده : ۷۵ درصد
ارزش معاملات : ۶۷۰ میلیارد تومان

تغییرات هفته ی جاری نسبت به هفته‌ی گذشته :

حجم عرضه : ۱۰۳۸۴- تن
حجم تقاضا : ۲۱۹۰۸- تن
حجم معاملات : ۸۳۴۶- تن
ارزش معاملات : ۱۰۰- میلیارد تومان

هفته‌ی منتهی به ۲۵ دی

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار