چین اولین محموله نفت خام ایران را پس از لغو معافیت‌های آمریکا دریافت کرد

چین اولین محموله نفت خام ایران را پس از لغو معافیت‌های آمریکا در دوم ماه می دریافت کرده است.

یک نفتکش تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران، نفت را به مجموعه پالایشگاهی و شیمیایی جینگسی در چین تحویل داده و چین اولین نفت خام ایران را پس از لغو معافیت‌های آمریکا در دوم ماه می دریافت کرده است.

 طبق گزارشات نفتکش متوسط سالینا پایانه جزیره خارک ایران را در 24 می ترک کرده است. سالینا تقریباً یک میلیون بشکه نفت ایران را بارگیری کرده بود.

 چند هفته بعد در 20 ژوئن این کشتی به پالایشگاه جینگسی در نزدیکی بندر جینزوی پکن رسید. مالک جینگسی پتروچاینا متعلق به شرکت نفت ملی چین است، یک خریدار قدیمی نفت ایران و شرکت مادر بانک کونلون. بانک کونلون یک مؤسسه مالی در قلب تجارت چین و ایران در دهه گذشته بوده است.

 ایران طی سال گذشته مقادیر قابل‌توجهی از نفت خام را به چین تحویل داده است. تأسیسات ذخیره شرکت ملی نفت چین بخشی از ذخایر نفتی استراتژیک این کشور است و می‌تواند 19 میلیون بشکه نفت را در خود جای دهد ولی در نبود معافیت‌ها، ذخیره نفت خام ایران نقض تحریم‌های آمریکا است.

سفر سالینا گزارش‌های قبلی را تأیید می‌کند که چین علی‌رغم تحریم‌های آمریکا خرید نفت و محصولات نفتی ایران را از سر گرفته است. انتظار می‌رود چندین نفتکش دیگر در هفته‌های آتی به چین برسند.

نقش اصلی شرکت ملی نفت چین، دومین مجموعه انرژی بزرگ این کشور نشان می‌دهد که چین خرید نفت ایران را از سر گرفته است. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در سفر جواد ظریف، همتای ایرانی خود به این کشور اطمینان داد تا وقتی ایران در معاهده اتمی برجام باقی بماند، چین به حمایت خود از ایران ادامه می‌دهد. ولی مقامات ایران و چین همچنان خرید نفت از ماه می به بعد را رد می‌کنند و ترجیح می‌دهند این واردات و صادرات مبهم باقی بمانند.

گمرک چین 585 میلیون دلار واردات محصولات نفتی از ایران را در ماه می تأیید می‌کند که از 1.6 میلیارد دلار آوریل کمتر است ولی انتظار می‌رود واردات در ژوئن به‌خاطر تعداد قابل توجه نفتکش‌هایی که در راه بنادر چین هستند افزایش یابد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت ارز و دلار،‌ قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران