آمریکا شرکت چینی خریدار نفت ایران را تحریم کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت آمریکا شرکت انرژی دولتی ژوهای ژی رانگ را به خاطر نقض تحریم های نفتی ایران تحریم می کند.

 پمپئو در یک سخنرانی در فلوریدا گفت:« ما گفته بودیم هر گونه رفتار قابل تحریمی را تحریم می‌کنیم و کاملا جدی بودیم».

  این اتفاق در پی افزایش درگیری ها بین ایران و غرب و همچنین بین آمریکا و چین افتاد.

 دولت دونالد ترامپ تحریم ها علیه ایران را پس از بیرون رفتن از معاهده اتمی برجام بین تهران و سایر کشورهای غربی دوباره وضع کرد. این قرارداد در دولت رئیس‌جمهور باراک اوباما بسته شده بود.

 پمپئو گفت شرکت چینی ژوهای ژی رانگ کاملا آگاهانه درگیر یک انتقال یا خرید نفت از ایران پس از لغو معافیت های خریداران نفت ایران در دوم می شده است.

 وی گفت این تحریم ها تمام دارایی ها و سود سرمایه های این شرکت را در آمریکا توقیف می کند و ورود یومین لی، مدیر عامل این شرکت به آمریکا ممنوع می‌شود.

 سفارت چین در واشنگتن این موضع آمریکا را رد کرد. سخنگوی این سفارت گفت چین قاطعانه مخالف وضع یکجانبه تحریم ها و دادرسی آمریکا علیه چین و سایر کشورهاست.

ژوهای ژی رانگ که عمدتا نفت ایران را می خرد و در پکن قرار دارد، قبلا هم در 2012 ،در دولت قبلی آمریکا به خاطر معامله با ایران تحریم شده بود. « ما از آمریکا می‌خواهیم اشتباهات خود را جبران کند و به حقوق قانونی و منافع سایر شرکا احترام بگذارد».

 تحلیلگران می گویند ارتباط این شرکت با سیستم مالی چین تا حد زیادی قطع شده است. این کار جلوی سرایت تحریم‌ها به سایر نهادها و سیستم‌های بانکی چین را می گیرد.

 آمریکا پس از بیرون رفتن از معاهده برجام تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد. ماه گذشته برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت واشنگتن هر کشوری را که به واردات نفت از ایران ادامه دهد تحریم می‌کند و هشدار داد به دقت مراقب نفت خامی که از ایران وارد چین می شود هست.

 طبق اطلاعات منابع دولتی و تجاری، واردات نفت خام آسیا از ایران در ماه می به پایین‌ترین حد طی 5 سال گذشته رسید. چین و هند خرید از ایران را در بحبوحه تحریم‌ها کاهش دادند ، در حالی که ژاپن و کره‌جنوبی واردات از ایران را متوقف کردند.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران