روند ادامه دار رشد قیمت جهانی طلا

نرخ طلا امروز تغییر اندکی را شاهد بود، اما با توجه به نامشخص بودن سرنوشت توافق تجاری امریکا و چین، نرخ فلز زرد در آستانه دومین رشد هفتگی متوالی قرار گرفت.

در حالی که سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی این مسئله هستند که آیا فدرال رزرو روند کاهش نرخ بهره را ادامه خواهد داد یا نه، نرخ طلا امروز تغییر اندکی را شاهد بود، اما با توجه به نامشخص بودن سرنوشت توافق تجاری امریکا و چین، نرخ فلز زرد در آستانه دومین رشد هفتگی متوالی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، نرخ هر اونس طلا امروز با ۰.۲۱ درصد کاهش به ۱۵۰۹ دلار و ۸۱ سنت رسید. نرخ فلز زرد پس از افزایش یک درصدی هفته گذشته در آستانه رشد حدودا نیم درصدی در هفته جاری قرار دارد. نرخ طلا در بازار امریکا نیز امروز با ۰.۱۸ درصد کاهش به ۱۵۱۲ دلار و ۱۰ سنت رسید.

تصمیم شیلی مبنی بر لغو نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه (اپک) که قرار بود طی روزهای ۱۶ و ۱۷ نوامبر در این کشور برگزار شود، برنامه‌های امریکا و چین برای امضای یک توافق تجاری موقت در حاشیه نشست اپک را مختل کرده است، اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا گفته دو کشور به زودی مکان جدیدی را برای امضای فاز نخست توافق تجاری اعلام خواهند کرد.

جنگ تجاری حدود ۱۶ ماهه بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب کند شدن تجارت جهانی، افزایش خطر بروز رکود در برخی اقتصادها و آشفتگی در بازارهای مالی گشت هاست.

فدرال رزرو امریکا روز چهارشنبه اقدام به کاهش ۲۵ صدم درصدی نرخ بهره کرد و نرخ بهره را به ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد رساند، اما در عین حال این سیگنال را ارسال کرد که کاهش بیشتری در کار نخواهد بود مگر آنکه اقتصاد امریکا وضعیت بدتری پیدا کند.

اما فعالان بازار معتقدند با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی، فدرال رزرو احتمالا زودتر از موعد سیاست کاهش نرخ بهره خود را متوقف کرده است. تعداد شهروندان امریکایی متقاضی دریافت حقوق و مزایای بیکاری هفته گذشته اندکی بیشتر از حد انتظار افزایش داشت و نشان داد که نگرانی‌ها در مورد کند شدن رشد اقتصادی چندان هم گزاف نیست.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران