احتمال ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم انداز بازار طلا و سکه گفت: در صورتی که بانک مرکزی بتواند دوباره بازار ارز را به ثبات رسانده و عرضه و تقاضا را کنترل کند، قیمت طلا و سکه نیز به وضعیت قبل از نوسانات اخیر (هفته سوم آبان) باز می‌گردد.

بازار طلا و سکه از 24 آبان ماه و پس از آغاز سهمیه‌بندی بنزین دچار تلاطم شد به طوری که قیمت‌ها روندی افزایشی داشته و سکه حدود 350 هزار تومان افزایش قیمت یافت.
بر این اساس قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که در در 23 آبان‌ماه (یک روز پیش از آغاز سهمیه‌بندی بنزین) حدود چهار میلیون تومان فروخته می‌شد، دیروز به چهار میلیون و 350 هزار تومان افزایش یافت.
هر مثقال طلای آبشده نیز در این مدت افزایش قیمت 140 هزار تومانی را به ثبت رساند، به‌طوری که بهای هر مثقال طلا از حدود یک میلیون و 770 هزار تومان در 23 آبان ماه به یک میلیون و 908 تومان در روز گذشته (9 آذر) رشد کرد.
سهمیه بندی بنزین از بامداد 24 آبان آغاز شد که بر اساس آن، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر 1500 تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر 3 هزار تومان تعیین شد.

سایه دلار بر بازار طلا

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تلاطمات اخیر بازار طلا و سکه، اظهار داشت: قیمت‌ها به علت افزایش قیمت دلار، رشد کرده است.
«ابراهیم محمدولی» اضافه کرد: قیمت طلا و سکه، تاثیر مستقیمی از نوسانات نرخ دلار دارد به‌طوری که افزایش قیمت دلار باعث رشد قیمت طلا می‌شود.
وی ادامه داد: اعتراضات و بی‌ثباتی‌هایی که پس از سهمیه‌بندی بنزین شکل گرفت نیز باعث ایجاد فضای منفی در جامعه شده و در افزایش قیمت طلا و سکه بی‌تاثیر نبوده است.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: امیداوریم شرایط بازار همانند دو هفته پیش شده و آرامش برقرار شود، زیرا در ثبات اقتصادی فضای معاملاتی مثبتی برقرار شده و خریداران و فروشندگان در شرایط بهتری اقدام به خرید و فروش می‌کنند.
وی با ذکر مثالی گفت: «بازارهای اقتصادی مانند پرنده‌ است که در صورت وجود آرامش و امنیت، به زمین نشسته و دانه می‌خورند، اما هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی، آنها را فراری می‌دهد.»

حباب سکه به 100 هزار تومان افزایش یافت

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به افزایش قیمت‌ها گفت: قیمت سکه تمام بهار آزادی دیروز به چهار میلیون و 350 هزار تومان رسید؛ بهای هر مثقال طلای آبشده نیز تا یک میلیون و 910 تومان نیز بالا رفت که البته در ساعات پایانی معاملات به یک میلیون و 980 هزار تومان کاهش یافت.
محمدولی گفت: حباب سکه در حدود دو هفته پیش و قبل از نوسان های اخیر به صفر رسیده بود و گاهی اندکی بالاتر می‌رفت، اما دیروز میزان حباب سکه به 95 تا 100 هزار تومان رسید.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم انداز بازار طلا و سکه گفت: درشرایط کنونی پیش‌بینی مسیر حرکت بازار طلا و سکه دشوار است.
وی ادامه داد: اما در صورتی که بانک مرکزی بتواند دوباره بازار ارز را به ثبات رسانده و عرضه و تقاضا را کنترل کند، قیمت طلا و سکه نیز به وضعیت قبل از نوسانات اخیر (هفته سوم آبان) باز می‌گردد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران