رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران خبر داد

افزایش 25 درصدی آجیل شب یلدا به دلیل نوسانات نرخ ارز

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران از تاثیر نوسانات نرخ ارز بر روی قیمت آجیل شب یلدا خبر داد.

در حالی که خانواده‌های ایرانی خود را آماده برگزاری شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال می‌کنند، قیمت آجیل در بعضی از خشکبار فروشی‌ها به ویژه در تهران افزایش داشته است.

مصطفی احمدی اظهار کرد: کمبود آجیل نداریم اما به‌دلیل بالارفتن نرخ ارز شاهد افزایش 25درصدی قیمت آجیل و خشکبار به‌ویژه پسته هستیم.

وی افزود: از دو ماه گذشته افزایش نرخ ارز بر قیمت آجیل و خشکبار تأثیر گذاشته و به همین دلیل امسال برای آجیل شب یلدا نرخ‌های سقف و کف را تعیین نمی‌کنیم در حالی که سال‌های گذشته قیمت آجیل را اعلام می‌کردیم.

احمدی با بیان اینکه بیش از 70 نوع محصول در حوزه آجیل و خشکبار عرضه می‌شود، اظهار کرد: حدود 30 درصد محصولات آجیل و خشکبار وارداتی است و بیشتر واردات بادام هندی و همچنین بخشی از بادام درختی و تخمه آفتابگردان از طریق واردات تأمین می‌شود.

وی با اشاره به نوسان قیمت آجیل در آستانه شب یلدا تأکید کرد: آجیل و خشکبار یک کالای صادراتی است و قطعاً نرخ ارز بر  بهای آن تأثیرگذار خواهد بود. در حال حاضر هر کیلوگرم پسته ایران بین 9 تا 13 دلار در بازارهای صادراتی به فروش می‌رسد و لذا نوسانات بهای ارز بر قیمت آن در بازار داخل هم تأثیر می‌گذارد.

<همکو: آخرین اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار ، قیمت کالای جهانی

نظرات کاربران