کاهش عرضه گندم در بورس و افزایش قیمتها

دبیر یک انجمن صنفی اظهار داشت که در یک ماه گذشته میزان عرضه گندم در بورس نسبت به قبل کاهش چشمگیری داشته و علاوه برآن قیمتهای مصوب شده از سوی ستاد تنظیم بازار رعایت نمی‌شود و قیمت‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

محمد رسول مصائبی دبیر یک انجمن صنفی اظهار کرد:پس از ممنوعیت واردات گندم به کشور و اجبار تولیدکنندگان به استفاده از گندم داخل و با قیمت بالاتر از قیمت مشابه خارجی، اخیراً عرضه و توزیع گندم‌های داخلی نیز کاهش یافته است. 
 
وی افزود: میزان عرضه گندم در بورس در یک ماه گذشته نسبت به قبل کاهش چشمگیری داشته و علاوه برآن قیمت مصوب شده از سوی ستاد تنظیم بازار (هرکیلو 900 تومان) نیز رعایت نمی‌شود و هر روز به قیمت آن افزوده شده و بعضاً از تحویل گندم‌هایی که در ازای صادرات مشتقات گندم و آرد خریداری شده و قرارداد آن نیز منعقد شده نیز جلوگیری می‌گردد. 
 
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی نشاسته، گلوکز و مشتقات آن با اشاره به اینکه نشاسته و گلوکز بعنوان مواد اولیه بسیاری از صنایع کشور به شمار می رود، افزود: در حال حاضر تولیدکنندگان نشاسته و گلوکز از منشاء آرد گندم با وضعیت موجود بتدریج در حال تعطیلی هستند و در صورت ادامه این شرایط وضعیت اسفباری را شاهد خواهیم بود که بی شک تعطیلی این واحدها بر دیگر صنایع بی تاثیر نخواهد بود. 
 
وی گفت: انجمن صنفی نشاسته ،گلوکز و مشتقات آن، موضوع فوق را بطور جدی در دستور کار خود قرار داده و آن را از مراجع ذیصلاح بویژه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد. 
 
مصائبی لزوم اختلاط گندمهای متوسط با گندم های مرغوب را راه چاره کیفی سازی گندم های داخل دانست و افزود: بایستی گندم های درجه 3 به سمت مصرف دام و طیور هدایت شده و گندم‌های باقیمانده (متوسط و مرغوب) برای اختلاط در نظر گرفته شود. 
 
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی نشاسته، گلوکز و مشتقات آن حل یکباره مشکلات صنایع آرد بردرحوزه تامین مواد اولیه را یکسان سازی قیمت گندم دانست و تاکید نمود برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده و ایجاد رانت این بهترین شیوه است. 
 
وی افزود: قیمت عرضه گندم برای صنف و صنعت براساس مصوبه هیئت وزیران ومصوبه ابلاغی از سوی ستاد تنظیم بازار هرکیلو 900 تومان تعیین گردیده فلذا هرگونه افزایش قیمت آن که توسط شرکت بازرگانی دولتی اعلام میشود و در تالار بورس عرضه می گردد با مصوبه فوق مغایرت دارد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت کالاهای جهانی ، اطلاعیه عرضه بورس کالا

نظرات کاربران